• História školy

• Prvé písomné záznamy z obecnej kroniky informujú o rímsko-katolíckej ľudovej škole začiatkom dvadsiateho storočia.

V roku 1926 bola založená cirkevná škola kalvínska s vyučovacím jazykom maďarským.

V roku 1929 až 1945 bola zriadená Obecná ľudová škola, vyučuje sa v maďarskom jazyku.

Žiaci slovenskej národnosti navštevovali školu v Lastovciach.

V roku 1946 bola zriadená v obci obvodná meštianska škola, ktorú navštevovali žiaci z obcí Michaľany, Luhyňa,  Lastovce, Veľaty, Kazimír a Byšta.

16. decembra 1946 bolo slávnostné otvorenie Štátnej meštianskej  školy. Prvým riaditeľom bol Ján Špacír.

V roku 1947 už bola táto škola päťtriedna.

V roku 1948 po vydaní Zákona o jednotnej škole bola Meštianska škola premenovaná na Nižšiu strednú školu v Michaľanoch.

V roku 1951 za riaditeľa bol ustanovený Juraj Sobek, ktorý bol riaditeľom až do roku 1972.

V roku 1952 bola premenovaná na Osemročnú strednú školu.

V školských rokoch 1953 až 1956 škola mala 300 až 350 žiakov a 8 až 10 tried.

Školy v Michaľanoch neustále zápasili s nedostatkom vyučovacích priestorov. Vyučovalo sa striedavo, aj dvojsmenné.

5. decembra 1959 boli slávnostne otvorené školské dielne.

V roku 1961 sa začali budovať v základnej deväťročnej škole nové školské pavilóny, ktorých výstavba sa ukončila v školskom roku 1964/65. Škola mala v tom čase 19 tried a 530 žiakov. V škole bola školská jedáleň, telocvičňa a špeciálne učebne.

V školskom roku 1965/66 školu navštevovalo až 628 žiakov. V dvadsiatich triedach vyučovalo 29 pedagógov, ktorí mali  veľmi dobré podmienky pre výchovno-vyučovaciu prácu a tieto náležite využívali.

Z dôvodu havarijného stavu pavilónov bola v roku 1988 sprevádzkovaná „provizórna“ drevotriesková budova  pre ročníky 5 až 9, ktorá mala slúžiť päť rokov a žiaľ bola v prevádzke do roku 2005.

Na Osemročnej strednej škole – neskôr Základnej škole v Michaľanoch pôsobili títo riaditelia: Juraj Sobek, Štefan Géci, Milan Hrivňák, Júlia Štefanová, Marián Kudrík, Marián Školka a v tomto čase Ľudmila Zembuchová.

Zástupcovia: Tibor Švagrovský, Štefan Géci, Milan Hrivňák, Anna Vincejová, Anton Krafčík, Zdeněk Salátek, Magdaléna  Krafčíková, Valéria Horňáková,Zuzana Žiačková a v súčasnosti Andrea Bodnárová a Emília Šitotníková.

V roku 1995 sa začala výstavba novej budovy školy. Učebňová časť novej budovy bola daná do prevádzky 5. septembra 2005. Telocvičňa bola daná do prevádzky 10.9.2017