• Elektroodpad

        • ,,Elektroodpad – Dopad 2“

        • 30.11.2018 21:57
        • ,,Elektroodpad – Dopad 2“
        • V dnešnej dobe je veľkým problémom separovanie elektroodpadu. Mnoho ľudí sú ovplyvňovaní rôznymi reklamami o zľavách na rôzne elektrospotrebiče. Ľudia zmanipulovaní takýmito reklamami nakupujú novú elektroniku aj napriek tomu, že ju vôbec nepotrebujú. Tu kdesi vzniká problém, čo s tými spotrebičmi, ktoré už nepotrebujú. Mnohí ich vyhodia do kontajnera na komunálny odpad, alebo ho uložia do pivnice pre ,,horšie časy“. Položme si však otázku: ,,Využijeme ešte takéto spotrebiče?“. Priznajme si, že to už nikdy nevyužijeme. Preto sme sa v rámci environmentálnej výchovy na našej škole rozhodli zapojiť sa do projektu ,,Elektroodpad – Dopad 2“. Naša škola sa stala jednou z 12 – tich škôl, ktoré boli vybrané do tohto projektu. Tento projekt organizuje nezisková organizácia Živica a firma SEWA a.s.

          Vďaka tejto firme sme dostali na školu nádobu na zber malého elektroodpadu. Čo všetko do nej patrí ? – mobilný telefón, CD, DVD prehrávače, tablet, fotoaparát, kalkulačka, žehlička, fén, autorádio, mixér, elektrická zubná kefka, rýchlovarná kanvica, hriankovač, hodinky, ventilátor, nočná lampa. Z a prvý mesiac sa nám podarilo naplniť dve nádoby a vyzbierali sme približne 140 kusov drobného elektroodpadu.

          Súčasťou tohto projektu bol aj dotazník, v ktorom sme zisťovali znalosti žiakov 5. až 9. ročníka o elektroodpade.  Dotazník bol anonymný a zúčastnilo sa ho 150 žiakov. Otázky boli formulované jednoducho, aby žiaci nemali problém odpovedať. Obsahoval 8 otázok.

          V prvej otázke, ktorá sa týkala toho, či žiaci vedia čo je to elektroodpad až 89% odpovedalo kladne. Pri druhej otázke či sa vykonáva v ich obci zber elektroodpadu  75% respondentov odpovedalo kladne. Na druhú otázku nadväzovala tretia, v ktorej sa zisťovalo, či sa elektroodpad zbiera ako súčasť nebezpečného odpadu. Tu odpovedalo kladne len 36% respondentov.  Pri štvrtej otázke ako často by sa mal zbierať najviac respondentov odpovedalo, že raz mesačne. Ďalšia otázka sa týkala toho či v ich domácnosti sa kupujú elektrospotrebiče až keď sa pokazí starý. Tu 58% respondentov odpovedalo kladne. Pri ďalšej otázke, či vedia z čoho sú vyrobené elektrospotrebiče 28% to vedelo. Pri otázke či majú v obci zberný dvor 42% odpovedalo kladne. Na poslednú otázku, či vedia, že máme na škole nádobu na zber malého elektroodpadu až 80%  odpovedalo kladne.

          Z našich zistení teda vyplýva, že našim žiakom nie je ľahostajná problematika elektroodpadu. Pozitívne je aj to, že väčšina z nich vie, kam patrí takýto odpad. Dúfajme, že aj takouto formou zlepšíme zodpovedné správanie sa voči životnému prostrediu.   

           Ema Šlepkovská, Lukáš Šlepkovský VIII.B

        • Naspäť na zoznam článkov