Školský výchovný program pre ŠKD 2023-2027
„Iba tam, kde sa stretávajú deti, existuje reálna šanca na zábavu.“ - (Mignon McLaughlin)
Názov a adresa
Školský klub detí pri Základnej škole,
Školská 339/2, 07614 Michaľany
Výchovný program školského klubu detí
Zábava s deťmi je najlepšia na svete
Forma výchovy a vzdelávania
poldenná
Výchovný jazyk
slovenský
Dátum prerokovania v pedagogickej rade školy
31. 08. 2023
Platnosť výchovného programu
od 1. 9. 2023 do 30.6.2027
Zriaďovateľ
Obec Michaľany
07614 Michaľany
NÁZOV PROGRAMU
Zábava s deťmi je najlepšia na svete
Naša škola sa nachádza uprostred dediny. V školskom areáli je ihrisko, atletická dráha, multifunkčné ihrisko, doskočisko a priestranná plocha s altánkom. Pobyt na čerstvom vzduchu prospieva duševnému zdraviu a pohode detí. Pôsobí blahodarne proti stresu, úzkosti a depresii. Na čerstvom vzduchu si deti rozvíjajú aj emocionálnu a sociálnu inteligenciu. Deti v prírode a kolektíve majú možnosť pozorovať, objavovať, experimentovať, nadväzovať vzťahy a vďaka tomu rešpektovať svet okolo seba. Čím viac času trávia deti v prírode a kolektíve, tým prispôsobivejší ľudia sa z nich stanú a na prírode im bude v dospelosti viac záležať.
Charakteristika školského klubu detí
Školský klub detí je školské zariadenie výchovy mimo vyučovania. Nie je pokračovaním vyučovania a nemal by byť chápaný iba ako sociálna služba. Práca v ŠKD má svoje špecifiká, to znamená, že deťom zabezpečuje odpočinok a rekreáciu, aj zaujímavé využitie voľného času a prípravu na vyučovanie. Školský klub detí ZŠ Michaľany sídli v priestoroch školy. Poskytuje výchovu a vzdelávanie mimo vyučovania deťom z 1. stupňa ZŠ v dvoch zmiešaných oddeleniach. Oddelenie ŠKD 1 je v triede II.A. Oddelenie ŠKD 2 je po vyučovaní v I.A triede. Prevádzka ŠKD je spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov, denne od 11,00 hod. do 16, 00 hod. Zákonní zástupcovia prihlasujú svoje deti vypísaním dokumentu Žiadosť o prijatie do ŠKD.
Charakteristika detí
ŠKD navštevujú deti zo ZŠ Michaľany, ktoré sú prihlásené na pravidelnú dochádzku. ŠKD je vhodné pre deti 1. stupňa ZŠ, pokiaľ to priestorové podmienky dovoľujú, aj pre deti z 5. ročníka ZŠ. Základná škola v Michaľanoch je spádovou obcou pre viacero okolitých obcí. ŠKD navštevujú deti z obcí Lastovce, Kazimír, Veľaty. Dochádzajúce deti hlavne z 1. ročníka ale aj staršie, rodičia dopravujú autom. Staršie deti dochádzajú autobusom SAD.
Do zmiešaných oddelení sú deti rozdelené podľa toho, akú triedu navštevujú. Prvé oddelenie ŠKD 1 v školskom roku 2023/2024 navštevujú deti 2. a 3. ročníka. Druhé oddelenie ŠKD 2 navštevujú deti 1. a 5. ročníka.
Väčšina žiakov 1. stupňa trávi v škole a v školskom klube spolu 8 a viac hodín denne. Školský klub detí a škola sa takto významne podieľajú na výchove dieťaťa, čím ovplyvňujú jeho výchovu riadenú rodičmi. Z tohto dôvodu považujeme za veľmi dôležité čo najviac komunikovať s rodičmi o prejavoch správania ich dieťaťa, o výchovných postupoch zvolených pedagógmi všeobecne i konkrétne v prípade ich dieťaťa a o rôznych ďalších individuálnych záležitostiach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania ich dieťaťa.
Formy výchovy a vzdelávania
Výchovno-vzdelávacia činnosť sa uskutočňuje poldennou, týždennou formou ako pravidelná, priebežná, príležitostná a spontánna aktivita detí. Ciele výchovy a vzdelávania sa realizujú prostredníctvom oddychovo-relaxačných, rekreačných činností, záujmových činností, spoločensko-prospešných činností, výchovno-vzdelávacích činností, prípravy na vyučovanie.
Základnou organizačnou formou výchovno-vzdelávacej činnosti je individuálna, alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita v oddelení, prípadne hromadná výchovno-vzdelávacia aktivita. Využívame projektovú formu práce, súťaživé formy, tvorivé dielne. Vo výchovno-vzdelávacom procese preferujeme zážitkové, aktivizujúce a motivačné metódy a formy práce založené na činnosti dieťaťa. Vo vzťahu k dieťaťu uplatňujeme partnerský prístup a motivačné humanistické hodnotenie. Osobitne sa venujeme deťom z málo podnetného prostredia. Spolupracujeme so zákonnými zástupcami detí, s pedagogickými zamestnancami školy, členmi spoločenských organizácií v obci. Aktívne sa podieľame na príprave kultúrneho programu pre kultúrne akcie usporadúvané školou i obcou.
Výchovný jazyk
Výchovným jazykom v školských kluboch detí je štátny jazyk Slovenskej republiky – slovenský jazyk. V školských kluboch detí, v ktorých sa výchova a vzdelávanie uskutočňuje v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, je súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti aj komunikácia v štátnom – slovenskom jazyku.
Ciele a poslanie výchovy
Poslaním školského klubu detí je umožniť deťom rozvíjať ich osobnostný potenciál, záujmy a vzdelávacie potreby v podporujúcom prostredí uplatňujúcom požiadavky na výchovu mimo vyučovania a výchovu vo voľnom čase, prostredníctvom princípov neformálneho vzdelávania.
Ciele výchovy a vzdelávania v školskom klube detí sú:
- rozvíjať spôsobilosti kľúčové pre život v 21. storočí v prepojení na ciele a profil absolventa základného vzdelávania,
- rozvíjať spôsobilosti oceňovať voľný čas ako hodnotu, využívať ho zmysluplne a racionálne pre svoj rozvoj,
- rozvíjať spôsobilosti plánovať a vyberať si vhodné činnosti na participáciu, rekreáciu a relaxáciu,
- podporovať inkluzívny a individualizovaný (diferencovaný, personalizovaný) prístup vo výchove a vzdelávaní, v centre ktorého stojí dieťa, jeho osobnostný potenciál a výchovno-vzdelávacie potreby,
- podporovať podnikavosť, iniciatívnosť, tvorivosť a prirodzenú zvedavosť pri poznávaní sveta okolo seba,
- uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a ďalšími zainteresovanými stranami (partnermi) podieľajúcimi sa na výchove,
- zabezpečiť oddych a relaxáciu detí po vyučovaní v škole,
- rozvíjať záujmy a napĺňať novo-vynárajúce sa potreby súčasných detí,
- podporovať aktivity vzťahujúce sa ku škole,
- zabezpečovať deťom podmienky na prípravu na vyučovanie
Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy
Výchovný program školského klubu detí vychádza z cieľov zakotvených v zákone č.245/2008 o výchove a vzdelávaní, z analýzy podmienok ŠKD, zo školského vzdelávacieho programu ako aj zo skutočnosti, že hlavnou činnosťou v ŠKD je nenáročná záujmová činnosť zameraná na prípravu na vyučovanie a na uspokojenie a rozvíjanie záujmov detí v čase mimo vyučovania a v čase prázdnin (§114 ods.1 školského zákona), ďalej na oddychovú a relaxačnú činnosť. Takáto činnosť umožní deťom vytvoriť si celoživotné pravidlá a životné zručnosti, ktoré predstavujú :
- normy žiaduceho správania
- vedú deti k sebareflexii a sebakontrole
- podporujú zodpovednosť za svoje správanie
- posilňujú sebaúctu a úctu k druhým
Deti môžu :zlepšiť si výchovno-vzdelávacie výsledky dobrovoľnou účasťou na výchovno-vzdelávacej činnosti vo voľnom čase orientovanej na rozvoj vedomostí, zručností a postojov získaných v škole a rodine :
- získať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu,
- rozvíjať individuálne potreby a záujmy,
- rozvíjať talent a špecifické osobnostné schopnosti,
- získať kompetencie, a to najmä v oblasti komunikačných schopností,
- sociálne kompetencie a občianske kompetencie, kultúrne kompetencie,
- naučiť sa správne identifikovať a analyzovať problémy a navrhovať riešenia a vedieť ich riešiť,
- rozvíjať svoje manuálne zručnosti, tvorivé, umelecké, psychomotorické schopnosti, osvojiť si základné pravidlá prosociálneho správania sa – posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu,
- získať a posilňovať úctu k ľudským právam a rešpektovať etické potreby,
- starať sa a chrániť svoje životné prostredie,
- rozvíjať základné pohybové zručnosti a schopnosti vhodne relaxovať, odpočívať, regenerovať svoje sily,
- smerovať k zmysluplnému využívaniu voľného času.
Tematické oblasti výchovy
Výchova a vzdelávanie mimo vyučovania sa v ŠKD realizuje prostredníctvom týchto tematických oblastí výchovy:
- vzdelávacia,
- spoločensko-vedná,
- pracovno-technická,
- prírodovedno-environmentálna,
- esteticko-výchovná (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická),
- telovýchovná, zdravotná a športová (turistická).
Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú prierezové oblasti výchovy najmä: rozumovú, mravnú, ekologickú a dopravnú výchovu.
Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje tak, že sa obsah jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností aplikuje integrovane vo viacerých výchovných oblastiach a vo výchovnej činnosti naraz, čo umožní komplexnejší rozvoj osobnosti detí.
Kľúčové kompetencie a osobnosť dieťaťa sa rozvíjajú prostredníctvom nižšie uvedených hlavných výchovno-vzdelávacích cieľov. Ich plnenie sa bude dosahovať realizovaním nižších, špecializovanejších a konkrétnejších cieľov v jednotlivých tematických oblastiach výchovy a aktivitách.
Vzdelávacia oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie
- rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa
- získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov
- získavať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu
Spoločensko-vedná oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- spolurozhodovať o živote v skupine
- rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie
- prejavovať úctu k rodičom, starším osobám
- prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným znevýhodnením
- pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd
- posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti
- kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa
- vyjadriť svoj názor
- vedieť vypočuť opačný názor
- využívať všetky dostupné formy komunikácie
- rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa
- vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché konflikty
- poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať
Pracovno-technická oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele
- rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu
- vedieť spolupracovať so skupinou
- rozvíjať základy manuálnych a technických zručností
- získavať základy zručností potrebných pre praktický život
Prírodovedno-environmentálna oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- prebúdzať lásku k prírode
- podporovať pozorovacie, bádateľské schopnosti
- rozvíjať vzťah k prírode
- pochopiť význam aktívnej ochrany životného prostredia
- rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia
- podporovať radosť z pohybu a pobytu v prírode
- pochopiť škodlivosť fajčenia, alkoholu a iných drog
- podporovať a realizovať separovanie odpadu
- podporovať zdravé stravovanie, otužovanie, zdravý spôsob života
Esteticko-výchovná oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám
- rozvíjať základy vzťahu k umeniu
- rozvíjať talent a špecifické schopnosti
- rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností
- prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia
- podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v ŠKD
- objavovať krásu v bežnom živote
Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- kultivovať základné hygienické návyky
- rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom
- pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia
- pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy
- poznať základné princípy zdravého životného štýlu
- rozvíjať športový talent a schopnosti
Komunikácia a práca s informáciami
Verbálna a neverbálna komunikácia, virtuálna komunikácia, efektívna komunikácia, budovanie digitálnej stopy.
Riešenie konfliktov, aktívne počúvanie, prezentačné zručnosti. Kritické myslenie, riešenie problémov, vyhľadávanie a detegovanie informácií (fakty, argumenty, názor, pocit, hoax), objektivita subjektivita interpretácií, komparácia informácií, overovanie informácií.
Čitateľská, matematická a digitálna gramotnosť.
Komunikácia a práca s informáciami
Ciele tematickej oblasti výchovy:
- Osvojovať si schopnosti prezentačných zručností, diskutovať, obhajovať vlastné názory s využitím analytických zručností a kritického myslenia.
- Vyjadrovať názory ústnou aj písomnou formou v súlade s komunikačnou situáciou, v rôznom komunikačnom prostredí.
- Vyjadrovať svoje myšlienky v materinskom aj cudzom jazyku, pracovať s knihou, tvoriť texty rôznych štýlov, tvoriť vlastné texty, pochopiť funkcie písanej reči a porozumieť významu textu.
- Aplikovať informatickú kultúru založenú na rešpektovaní právnych a etických zásad používania IKT a mediálnych produktov.
- Používať kritické a analytické myslenie pri poznávaní nebezpečenstva internetu a online prostredia (dostupnosť informácií, strata súkromia, otvorenosť k ľuďom).
- Rozvíjať jazykové a komunikačné zručnosti s ohľadom na čistotu jazykového prejavu, rozvoja slovnej zásoby a gramatickej správnosti vyjadrovania.
- Osvojovať si komunikačnú etiku.
- Využívať matematické myslenie a logické operácie v každodennom živote a štúdiu.
Sebarozvoj a svet práce
Personalizácia – priestor pre objavovanie a definovanie seba.
Sebadôvera, sebapoznávanie – kto som, kým sa chcem stať, o čom snívam.
Manažment času (angl. time management), sebadisciplína, pevná vôľa. Budovanie „mojej značky“ – prezentovanie seba.
Mäkké zručnosti (angl. soft skills) – tímová spolupráca, kooperácia, asertivita, tvorivé myslenie, empatia.
Riešenie konfliktov, správne sa rozhodovať, vyjednávanie, atraktivita povolaní, nové pracovné pozície, digitalizácia a informatizácia.
Sebarozvoj a svet práce
Ciele tematickej oblasti výchovy:
- Prejavovať podnikavosť, iniciatívnosť, tvorivosť a prirodzenú zvedavosť pri poznávaní sveta okolo seba.
- Osvojovať si zručnosti riešiť konflikty, vyjadrovať svoje postoje a názory na primeranej úrovni empatie a asertivity.
- Zapájať sa úspešne do bežného života rozvíjaním zručností finančnej gramotnosti.
- Aplikovať metakognitívne stratégie pri postupoch vlastného učenia sa.
- Využívať vlastné záujmy na podporu sebarealizácie a voľby povolania.
- Aplikovať zručnosti kooperácie a spolupráce ako člen tímu, sociálnej skupiny.
- Nadobúdať pracovné zručnosti v rôznych oblastiach ľudskej činnosti.
- Byť zodpovedný za pracovné úlohy – dokončiť začatú prácu.
Zdravie a subjektívna pohoda
Fyzické zdravie, duševné zdravie, zdravý životný štýl, životospráva, šport, cvičenie, režim dňa. Motivácia, ašpirácie, túžby.
Postoje, názory. Sila prítomného okamihu, prežívanie svojej pozície – člena tímu, skupiny ako časť rastu, života. Subjektívna pohoda (angl. wellbeing) ako schopnosť bytia bez strachu, úzkosti, nežiť v obrane. Pocit šťastia – čo ma robí šťastným, čo mi prináša radosť. Pocit spokojnosti – zmysel života. Skutočný život a virtuálna realita.
Zdravie a subjektívna pohoda
Ciele tematickej oblasti výchovy:
- Vykonávať činnosti zodpovedajúce svojmu osobnému potenciálu v oblasti pohybových aktivít, športu a telesnej výchovy.
- Dosahovať duševnú rovnováhu prostredníctvom kompenzácie duševného a fyzického zaťaženia školského vyučovania pohybovými aktivitami.
- Získať informácie o zdravom životnom štýle a uspokojiť svoje fyzické potreby (spánok, strava, pohyb, odpočinok ) vo svojom dennom režime.
- Využívať svoje osobné záujmy na vlastnú sebarealizáciu a relaxáciu.
- Využívať svoj talent a nadanie na vyjadrovanie svojej životnej spokojnosti.
- Mať pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám a športu s ich pravidelným začlenením do denného režimu.
- Získať informácie o situáciách ohrozujúcich zdravie a vedieť poskytnúť prvú pomoc na veku primeranej úrovni. Poznať dôležité linky pomoci.
- Upevňovať hygienické zásady, návyky základných sebaobslužných činností, poznať kultúru stolovania a aplikáciu zásad slušného správania v praxi.
- Prejaviť prosociálne zručnosti pri sebapoznávaní, riešení emočných problémov, mať schopnosť zvládnuť vlastné pozitívne a negatívne emócie, riešiť kvalitu vzťahov s rodičmi, spolužiakmi, učiteľmi/vychovávateľmi.
- Získať správne návyky držania tela a mať kultivovaný pohybový prejav.
- Nadobudnúť odolnosť a zdravé sociálne návyky ako prevenciu pred rizikovým správaním.
Spoločnosť a príroda
Hodnoty v spoločnosti, sloboda, demokracia, práva a povinnosti. Ľudské práva.
Sociálne znevýhodnené (vylúčené) skupiny. Inkluzívny prístup k životu – prijatie druhého za partnera, spoločníka, spolutvorcu.
Medziľudské vzťahy, tolerancia, akceptácia, rešpektovanie, dialóg, konsenzus, kompromis, lojalita. Trvalo udržateľný rozvoj. Planéta Zem. Vesmír. Globálne problémy ľudstva.
Spoločnosť a príroda
Ciele tematickej oblasti výchovy
- Utvrdzovať etické správanie, prijímanie odlišnosti, občianske postoje a zručnosti ako trvalé aspekty občianskej spoločnosti.
- Upevňovať vlastné poznanie a aplikáciu spoločenských, kultúrnych a právnych noriem v správaní voči okoliu.
- Diskutovať o mediálne aktívnych skupinách, ktoré spochybňujú demokratické hodnoty a propagujú extrémizmus v rôznych oblastiach (napr. youtuberi, influenceri propagujúci nežiadúce postoje a názory v rozpore s demokratickými hodnotami a spoločenskými normami).
- Aplikovať prírodovedné vedomosti a formulovať argumenty na podporu rozhodnutí a odporúčaní súvisiacich so spoločenskými alebo globálnymi výzvami.
- Demonštrovať zásady environmentálneho prístupu k životnému prostrediu.
- Rozvíjať abstraktné myslenie smerujúce k pochopeniu podstaty témy a aj experimentovanie a bádanie.
- Zapájať sa do výberu a realizácie dobrovoľníckych aktivít.
Kultúra a umenie
Kultúrne dedičstvá – tradície, zvyky, obyčaje.
Rozmanitosť a vplyv iných kultúr.
Národná hrdosť, vlastenectvo.
Slovensko – moja krajina.
Náboženstvá.
Národnostné menšiny.
Umenie – výtvarné, hudobné, literárno-dramatické.
Sebavyjadrenie cez umenie.
Kultúra a umenie
Ciele tematickej oblasti výchovy:
- Aplikovať podnety moderného výtvarného umenia, podnety inšpirované dejinami umenia, podnety architektúry, podnety fotografie, podnety videa a filmu, podnety elektronických médií, podnety dizajnu a remesiel, podnety speváckej a inštrumentálnej činnosti, podnety iných oblastí poznávania sveta pri vlastnom experimentovaní, rozvíjaní tvorivosti a kreativity postavených na vlastnom zážitku a skúsenosti.
- Nadobudnúť interkultúrne kompetencie a uvedomovať si vzájomný vplyv rôznych kultúr na Slovensku v kontexte histórie a súčasnosti.
- Využívať rôzne formy umenia (hudobné, výtvarné, dramatické, tanečné) na vlastné sebavyjadrenie, originálne reflexie skutočnosti, schopnosti kritického čítania a interpretácie.
- Prejavovať vzťah k ľudovým tradíciám, ochrane a poznávaní kultúrneho dedičstva, poznávaniu kultúrnych hodnôt umenia.
- Využívať pri komunikácii a interakcii s ľuďmi poznatky o kultúrach, náboženstve a tradíciách národnostných menšín žijúcich na Slovensku.
- Vnímať umenie a kultúru na základe súčasných kultúrnych procesov a aktuálnych problémov, chápať význam estetických faktorov a estetickej činnosti v každodennom živote, význam umenia v živote jednotlivca a spoločnosti.
- Rozvíjať poznanie seba ako euroobčana v oblasti kultúry, využívať skúsenosti muzeálnej a galerijnej pedagogiky.
Zameranie školského klubu detí
V školskom klube uznávame hodnoty humanizmu, spolupráce, zodpovednosti, empatie, autonómie a akceptácie.
Chceme byť školským klubom, v ktorom:
-
-
-
-
-
- je realizované právo na slobodu, šťastie a sebarealizáciu detí,
- sú rešpektované záujmy a potreby detí,
- je rozvíjané nadanie, talent a schopnosti každého jedinca,
- sú deti šťastné a spokojné,
- sú rodičia a zákonní zástupcovia detí spokojní a majú záujem efektívne sa podieľať na živote v školskom klube detí.
-
-
-
-
Vo výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na tvorivo humanistický model výchovy a rozvoj kľúčových kompetencií, vedomostí, zručností a schopností detí získaných vo výchovno-vzdelávacej činnosti v škole a na celkový rozvoj osobnosti žiaka. Preferujeme rozvoj samostatnosti a zodpovednosti za prípravu na vyučovanie a za svoje konanie, zdravý životný štýl, aktívne a zmysluplné využívanie voľného času a celkový rozvoj osobnosti detí. Výchovu a vzdelávanie detí obohacujeme návštevami pamätihodností a významných inštitúcií našej obce a regiónu.
Stratégie výchovno-vzdelávacej činnosti
Výchovno-vzdelávací proces v ŠKD smeruje k rozvíjaniu kľúčových kompetencií každého dieťaťa. K naplňovaniu jednotlivých kompetencií v plnej miere dochádza postupne, rôznym tempom v priebehu celého výchovného cyklu. Cieľom je vhodne doplňovať kompetencie získané pri výchove v rodine a na vyučovaní v škole. Všetko je založené na uplatňovaní inovačných aktivizujúcich metód a foriem práce (najmä zážitková pedagogika), aplikovaní modelu tvorivo-humanistickej výchovy (partnerský vzťah k dieťaťu, humanistické hodnotenie dieťaťa), koncepcie neformálneho vzdelávania (participácia, dobrovoľníctvo), úzkej spolupráce s rodinou dieťaťa, vytvárania prostredia podobného rodinnému prostrediu, spolupráce s vyučujúcimi.
Výchovný plán Školského klubu detí
Tematické oblasti výchovy:
Názov tematických oblastí výchovy
Počet výchovno-vzdelávacích činností
1. oddelenie
2. oddelenie
Vzdelávacia oblasť
36
36
Spoločensko-vedná oblasť
35
35
Pracovno-technická oblasť
36
37
Prírodovedno-environmentálna oblasť
35
35
Esteticko-výchovná oblasť
35
36
Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť
36
35
PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE
V školskom klube detí pracujú dve vychovávateľky. Obidve pracujú na plný úväzok. Obidve spĺňajú kvalifikačné a odborné predpoklady (stredoškolské vzdelanie, atestácia 1. stupňa, vysokoškolské vzdelanie I. stupňa)
Vychovávateľky preukazujú odborné spôsobilosti, ktoré kvalitne a účinne uplatňujú pri výkone svojej práce.
Disponujú požadovanými schopnosťami, zručnosťami a vedomosťami – komunikácia s deťmi, rodičmi a kolegami, schopnosť motivovať, udržať disciplínu, priamo a nepriamo riadiť jednotlivé činnosti.
MATERIÁLNO-TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY
Každé oddelenie ŠKD má svoje vlastné priestory. Výchovný proces ŠKD prebieha v samostatných triedach, ktorá slúži len potrebám ŠKD. Triedy sú upravené na pracovnú a oddychovú časť. Na oddych slúži koberec. Pre potreby ŠKD bol zakúpený do oboch tried nový nábytok, ktorý spĺňa všetky požiadavky BOZP. Boli zakúpené nové okrúhle stoly a stoličky. Obidve triedy sú vybavené interaktívnou tabuľou. ŠKD môže na svoju činnosť využívať telocvičňu, knižnicu, špeciálne triedy a ihriská.
Na činnosť môžu byť využívané audiovizuálne prostriedky: interaktívna tabuľa, projektor, notebook, reproduktory, CD prehrávač.
PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA PRI VÝCHOVE
Školský klub detí má vypracovaný vnútorný poriadok, s ktorým sú deti a ich rodičia oboznámení na začiatku školského roka. Počas celého školského roka je k dispozícii deťom aj rodičom na viditeľnom mieste na nástenke ŠKD a na internetovej stránke ZŠ. Deti sú priebežne poučené o bezpečnosti pred rôznymi akciami a poučenia sa zaznamenávajú do triednej knihy.
Podmienky bezpečnosti:
- čistota a hygiena prostredia je na dobrej úrovni,
- priestory ŠKD sú na prízemí školy v blízkosti hygienických zariadení,
- činnosť ŠKD prebieha v triede, ktorá je svetlá, dobre vetrateľná, s tečúcou vodou,
- nábytok v triede je nový, spĺňa všetky normy BOZP,
- trieda je vybavená odpočinkovým kobercom,
- v prípade úrazu je deťom poskytnutá prvá pomoc, v zložitejších prípadoch je kontaktovaný zákonný zástupca dieťaťa, alebo je privolaný lekár,
- kontakty na zákonného zástupcu dieťaťa sú uvedené v osobnom spise dieťaťa a v triednej knihe,
- deti navštevujúce ŠKD sa stravujú v školskej jedálni, ktorá pripravuje obedy vrátane nápojov,
- podrobnejšie poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia detí je rozpracované vo vnútornom poriadku ŠKD a bezpečnostných pokynoch základnej školy.
Pravidelne sa konajú školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, proti požiaru. Pravidelne sú vykonávané predpísané kontroly a revízie z oblasti bezpečnosti ako i odstraňovanie nedostatkov zistených pri revíziách. Pravidelne, podľa vypracovaného plánu sú zamestnancom školy zabezpečované hygienické a čistiace potreby.
VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA DETÍ
Pri hodnotení detí v procese výchovy mimo vyučovania vo väčšej miere ako v škole využívame predovšetkým permanentné motivačné hodnotenie. Preferujeme humanistické hodnotenie založené na individuálnom prístupe, otvorenosti, komplexnosti hodnotenia a rozvoji silných stránok dieťaťa. Súčasťou hodnotenia je povzbudenie, návod ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Vytvárame priestor pre sebahodnotenie dieťaťa a vedieme ho k prijatiu zodpovednosti za svoj osobnostný rozvoj a konanie. Rešpektujeme aj právo dieťaťa na omyl. Kladieme dôraz na poskytovanie efektívnej spätnej väzby dieťaťu aj rodičom, ale aj na prijímanie spätnej väzby od dieťaťa a rodičov.
Preferujeme tieto nástroje hodnotenia:
-
- motivačný rozhovor,
- spätná väzba od rodičov,
- pozorovanie správania dieťaťa.
Kontrola a hodnotenie prebieha priebežne a sústavne, čím sa zabezpečuje nielen včasné riešenie vzniknutých problémov, ale najmä možnosť predchádzať im a pochvalou usmerňovať deti na ceste k vytýčeným cieľom. V záujme zabezpečenia objektivity hodnotenia všetkých detí stanovené pravidlá počas školského roka nemeníme a prípadné zmeny konzultujeme s deťmi aj ich zákonným zástupcom.
Pri hodnotení detí aplikujeme metódy individuálneho prístupu, povzbudenia, pozorovania, rozhovoru, sebahodnotenia, aktivizácie a úzkej spolupráce s rodičmi detí (rozhovor, pochvalné listy).
VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKD
V ŠKD môžu vykonať kontrolu nasledujúce orgány :
-
- Štátna školská inšpekcia
- riaditeľka ZŠ, zástupkyňa riad. školy
- poverení zamestnanci zriaďovateľa
Kontrola zo strany ŠŠI a zriaďovateľa sa koná na základe písomného poverenia a oznamuje sa zamestnancom ŠKD vopred. Hospitácia riaditeľky alebo zástupkyne riaditeľky ZŠ sa vychovávateľovi oznamuje deň vopred.
Hodnotenie zamestnanca ŠKD robí riaditeľka ZŠ v rámci jeho kompetencií v zmysle platnej legislatívy v stanovenej forme.
Kritériá profesionálneho hodnotenia zo strany nadriadeného :
- napĺňanie stanovených výchovných cieľov a úroveň ich zvládnutia u zverených detí
- prístup k deťom a rodičom
- tvorivosť a originalita
- výsledky v oblasti tvorby učebných pomôcok
- výsledky v oblasti mimoškolskej činnosti, vlastné pedagogické a odborné schopnosti
POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov má veľký dopad na celkovú úroveň kvality výchovno-vzdelávacieho procesu. Vychovávateľky ŠKD využívajú na svoje vzdelávanie odbornú literatúru, časopisy, interntové stránky, webináre. Na základe reálnych ponúk regionálneho pracoviska Metodicko-pedagogického centra sa vychovávateľky ŠKD prihlasujú na kontinuálne vzdelávanie.
Výchovné štandardy
Obsahovým štandardom určujeme minimálny obsah výchovy a vzdelávania v jednotlivých výchovných oblastiach tak, aby bola zabezpečená vyvážená, systematická a štandardná úroveň mimoškolskej výchovy vo všetkých oddeleniach ŠKD. Obsah výchovy a vzdelávania nad stanovený minimálny obsah si vychovávateľ autonómne zvyšuje podľa špecifickej situácie vo svojom oddelení tak, aby uspokojil špeciálne záujmy, schopnosti a ciele detí v oddelení. Obsahové štandardy určujú vedomosť, zručnosť, alebo schopnosť, ktorú má dieťa ovládať a ktorú má vedieť aj prakticky používať.
Výkonovým štandardom určujeme kritéria úrovne zvládnutia obsahových štandardov. Sú to predpokladané cieľové výstupy, ktoré má dieťa dosiahnuť na konci štvorročného pobytu v školskom klube, primerane svojim schopnostiam.
Vzdelávacia oblasť
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Gramatické a matematické cvičenia, sebavzdelávanie
Uplatňovať autonómnosť v príprave na vyučovanie
Techniky učenia, ako sa učiť, rozvíjanie vedomostí, čítanie textu, reprodukcia príbehu
Poznávať efektívne spôsoby učenia
Práca s informačnými zdrojmi, čítanie
s porozumením, sebavzdelávanie
Riešiť nové neznáme úlohy a situácie
Rozvíjanie slovnej zásoby, jazykolamy,
zmyslové hry, doplňovačky, didaktické hry
Rozvíjať získané poznatky
Spoločensko-vedná oblasť
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Spolupráca, zodpovednosť, vytváranie pozitívnej klímy v oddelení, dodržiavanie školského poriadku ŠKD, režim dňa
Spolurozhodovať o živote v skupine, schopnosť byť zodpovedný za svoje správanie Dodržiavať školský poriadok a režim
Moja rodina, rozprávanie o domove, postoj k členom rodiny a ostatným ľuďom, čo je tolerancia
Prejavovať úctu k rodičom, starým rodičom, ostatným ľuďom a osobám so zdravotným znevýhodnením
Emocionálna inteligencia (sebauvedomenie, sebahodnotenie, sebariadenie, sebaúcta, sebamotivácia),
Vyjadriť a pomenovať svoje pocity a emócie Pomenovať svoje silné a slabé stránky
Prejaviť sebareguláciu
Uplatniť techniky sebamotivácie
Poskytnúť a prijímať spätnú väzbu
Schopnosť empatie k ostatným deťom
Práva dieťaťa, ľudské práva, šikanovanie, diskriminácia, povinnosti dieťaťa, spolužitie bez násilia
Rozlíšiť dodržiavanie a porušovanie ľudských práv a základných slobôd v spolužití v ŠKD
Slovensko v Európe, Slovensko vo svete, úspechy športovcov a iných ľudí z nášho regiónu
Prejavovať základy hrdosti k národným hodnotám a tradíciám SR
Vulgarizmy, gestá, neformálna komunikácia, spolužitie bez násilia
Rozlišovať kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa
Komunikácia v konflikte
Komunikácia, ktorá pomáha
Samostatne riešiť jednoduché konflikty
Používať pozitívne prvky komunikácie v konflikte
Asertivita, asertívne správanie
Obhajovať svoje názory
Vedenie rozhovoru, diskusia
Komunikovať kultúrnym spôsobom
Aktívne počúvanie
Vypočuť si opačný názor
Tolerancia
Rešpektovať názory ostatných ľudí
Školský klub detí
Základná škola, Školská 339/2, Michaľany
„Zábava s deťmi je najlepšia na svete“
Výchovný program školského klubu detí
„Iba tam, kde sa stretávajú deti, existuje reálna šanca na zábavu.“ - (Mignon McLaughlin)
Názov a adresa
Školský klub detí pri Základnej škole,
Školská 339/2, 07614 Michaľany
Výchovný program školského klubu detí
Zábava s deťmi je najlepšia na svete
Forma výchovy a vzdelávania
poldenná
Výchovný jazyk
slovenský
Dátum prerokovania v pedagogickej rade školy
31. 08. 2022
Platnosť výchovného programu
od 1. 9. 2022 do 30.6.2023
Zriaďovateľ
Obec Michaľany
07614 Michaľany
Obsah
1 Názov programu
2 Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy
3 Formy výchovy a vzdelávania
4 Tematické oblasti výchovy
5 Výchovný plán
6 Výchovný jazyk
7 Personálne zabezpečenie
8 Materiálno-technické priestorové podmienky
9 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia
10 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
11 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov ŠKD
12 Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov
Skratky
ŠKD – školský klub detí
ZŠ – základná škola
TOV – tematická oblasť výchovy
VVČ – výchovno-vzdelávacia činnosť
odd. - oddelenie
1 NÁZOV PROGRAMU
Zábava s deťmi je najlepšia na svete
Naša škola sa nachádza uprostred dediny. V školskom areáli je ihrisko, atletická dráha, multifunkčné ihrisko, doskočisko a priestranná plocha s altánkom. Pobyt na čerstvom vzduchu prospieva duševnému zdraviu a pohode detí. Pôsobí blahodarne proti stresu, úzkosti a depresii. Na čerstvom vzduchu si deti rozvíjajú aj emocionálnu a sociálnu inteligenciu. Deti v prírode a kolektíve majú možnosť pozorovať, objavovať, experimentovať, nadväzovať vzťahy a vďaka tomu rešpektovať svet okolo seba. Čím viac času trávia deti v prírode a kolektíve, tým prispôsobivejší ľudia sa z nich stanú a na prírode im bude v dospelosti viac záležať.
1.1 Charakteristika školského klubu detí
Školský klub detí je školské zariadenie výchovy mimo vyučovania. Nie je pokračovaním vyučovania a nemal by byť chápaný iba ako sociálna služba. Práca v ŠKD má svoje špecifiká, to znamená, že deťom zabezpečuje odpočinok a rekreáciu, aj zaujímavé využitie voľného času a prípravu na vyučovanie. Školský klub detí ZŠ Michaľany sídli v priestoroch školy. Poskytuje výchovu a vzdelávanie mimo vyučovania deťom z 1. stupňa ZŠ v dvoch zmiešaných oddeleniach. Oddelenie ŠKD 1 je v triede II.A. Oddelenie ŠKD 2 je po vyučovaní v I.A triede. Prevádzka ŠKD je spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov, denne od 11,00 hod. do 16, 00 hod. Zákonní zástupcovia prihlasujú svoje deti vypísaním dokumentu Žiadosť o prijatie do ŠKD.
1. 2 Charakteristika detí
ŠKD navštevujú deti zo ZŠ Michaľany, ktoré sú prihlásené na pravidelnú dochádzku. ŠKD je vhodné pre deti 1. stupňa ZŠ, pokiaľ to priestorové podmienky dovoľujú, aj pre deti z 5. ročníka ZŠ. Základná škola v Michaľanoch je spádovou obcou pre viacero okolitých obcí. ŠKD navštevujú deti z obcí Lastovce, Kazimír, Veľaty. Dochádzajúce deti hlavne z 1. ročníka ale aj staršie, rodičia dopravujú autom. Staršie deti dochádzajú autobusom SAD.
Do zmiešaných oddelení sú deti rozdelené podľa toho, akú triedu navštevujú. Prvé oddelenie ŠKD 1 v školskom roku 2022/2023 navštevujú deti 2. a 3. ročníka. Druhé oddelenie ŠKD 2 navštevujú deti 1. a 5. ročníka.
1. 3 Dlhodobé projekty
Zapájanie sa do projektov považujeme za potrebné z hľadiska skvalitnenia metód a foriem práce pre získanie vedomostí deťmi zaujímavejšou formou. Zaraďujeme sem nasledovné:
- Poznaj svoj región – projekt zameraný na spoznávanie nášho regiónu
- Šarkaniáda – posilnenie motoriky detí a zmysluplné trávenie voľného času detí
- Pohni kostrou – projekt zameraný na podporu pravidelného pohybu
- Adventné tvorivé dielne – projekt zameraný na podporu tvorivosti a zručnosti
- Talentmánia - projekt zameraný na rozvíjanie individuálneho nadania a talentu
- Na bicykli bezpečne – projekt zameraný na dopravnú výchovu – výchovu k bezpečnosti v cestnej premávke
- Popoludnie v prírode – projekt zameraný na utuženie vzťahov v kolektíve
- Zelená škola – celoškolský environmenálno-vzdelávací program zameraný na problematiku životného prostredia
1. 4 Spolupráca ŠKD s rodičmi
Väčšina žiakov 1. stupňa trávi v škole a v školskom klube spolu 8 a viac hodín denne. Školský klub detí a škola sa takto významne podieľajú na výchove dieťaťa, čím ovplyvňujú jeho výchovu riadenú rodičmi. Z tohto dôvodu považujeme za veľmi dôležité čo najviac komunikovať s rodičmi o prejavoch správania ich dieťaťa, o výchovných postupoch zvolených pedagógmi všeobecne i konkrétne v prípade ich dieťaťa a o rôznych ďalších individuálnych záležitostiach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania ich dieťaťa.
2 VYMEDZENIE VLASTNÝCH CIEĽOV A POSLANIA VÝCHOVY
Výchovný program školského klubu detí vychádza z cieľov zakotvených v zákone č.245/2008 o výchove a vzdelávaní, z analýzy podmienok ŠKD, zo školského vzdelávacieho programu ako aj zo skutočnosti, že hlavnou činnosťou v ŠKD je nenáročná záujmová činnosť zameraná na prípravu na vyučovanie a na uspokojenie a rozvíjanie záujmov detí v čase mimo vyučovania a v čase prázdnin (§114 ods.1 školského zákona), ďalej na oddychovú a relaxačnú činnosť.
Takáto činnosť umožní deťom vytvoriť si celoživotné pravidlá a životné zručnosti, ktoré predstavujú :
- normy žiaduceho správania
- vedú deti k sebareflexii a sebakontrole
- podporujú zodpovednosť za svoje správanie
- posilňujú sebaúctu a úctu k druhým
Deti môžu :
- zlepšiť si výchovno-vzdelávacie výsledky dobrovoľnou účasťou na výchovno-vzdelávacej činnosti vo voľnom čase orientovanej na rozvoj vedomostí, zručností a postojov získaných v škole a rodine,
- získať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu,
- rozvíjať individuálne potreby a záujmy,
- rozvíjať talent a špecifické osobnostné schopnosti,
- získať kompetencie, a to najmä v oblasti komunikačných schopností, sociálne kompetencie
- a občianske kompetencie, kultúrne kompetencie,
- naučiť sa správne identifikovať a analyzovať problémy a navrhovať riešenia a vedieť ich riešiť,
- rozvíjať svoje manuálne zručnosti, tvorivé, umelecké, psychomotorické schopnosti, osvojiť si základné pravidlá prosociálneho správania sa – posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu,
- získať a posilňovať úctu k ľudským právam a rešpektovať etické potreby,
- starať sa a chrániť svoje životné prostredie,
- rozvíjať základné pohybové zručnosti a schopnosti vhodne relaxovať, odpočívať, regenerovať svoje sily,
- smerovať k zmysluplnému využívaniu voľného času.
2. 1 Zameranie školského klubu detí
V školskom klube uznávame hodnoty humanizmu, spolupráce, zodpovednosti, empatie, autonómie a akceptácie.
Chceme byť školským klubom, v ktorom:
- je realizované právo na slobodu, šťastie a sebarealizáciu detí,
- sú rešpektované záujmy a potreby detí,
- je rozvíjané nadanie, talent a schopnosti každého jedinca,
- sú deti šťastné a spokojné,
- sú rodičia a zákonní zástupcovia detí spokojní a majú záujem efektívne sa podieľať na živote v školskom klube detí.
Vo výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na tvorivo humanistický model výchovy a rozvoj kľúčových kompetencií, vedomostí, zručností a schopností detí získaných vo výchovno-vzdelávacej činnosti v škole a na celkový rozvoj osobnosti žiaka. Preferujeme rozvoj samostatnosti a zodpovednosti za prípravu na vyučovanie a za svoje konanie, zdravý životný štýl, aktívne a zmysluplné využívanie voľného času a celkový rozvoj osobnosti detí. Výchovu a vzdelávanie detí obohacujeme návštevami pamätihodností a významných inštitúcií našej obce a regiónu.
2. 2 Stratégie výchovno-vzdelávacej činnosti
Výchovno-vzdelávací proces v ŠKD smeruje k rozvíjaniu kľúčových kompetencií každého dieťaťa. K naplňovaniu jednotlivých kompetencií v plnej miere dochádza postupne, rôznym tempom v priebehu celého výchovného cyklu. Cieľom je vhodne doplňovať kompetencie získané pri výchove v rodine a na vyučovaní v škole. Všetko je založené na uplatňovaní inovačných aktivizujúcich metód a foriem práce (najmä zážitková pedagogika), aplikovaní modelu tvorivo-humanistickej výchovy (partnerský vzťah k dieťaťu, humanistické hodnotenie dieťaťa), koncepcie neformálneho vzdelávania (participácia, dobrovoľníctvo), úzkej spolupráce s rodinou dieťaťa, vytvárania prostredia podobného rodinnému prostrediu, spolupráce s vyučujúcimi.
Pri rozvíjaní nasledovných kľúčových kompetencií uplatňujeme tieto strategické výchovno-vzdelávacie činnosti:
Kľúčové kompetencie
dieťaťa
Stratégie výchovno-vzdelávacej činnosti
Učiť sa učiť
- dramatizáciou, inscenačnými hrami, hraním rolí učíme deti sebahodnoteniu, sebamotivácii a stanoveniu si reálnych cieľov vlastného rozvoja
- povzbudzujeme deti riešiť nové neznáme úlohy a situácie, prejavovať záujem o nové informácie
- organizujeme vedomostné súťaže, kvízy a záujmovú činnosť orientovanú na sebavzdelávanie
- zážitkovou výchovou ponúkame netradičné, nové informácie
- aktivizujeme deti k prezentácii ich vedomostí a zručností
- vedieme deti, aby kriticky hodnotili svoje študijné výsledky
Komunikačné
kompetencie
- povzbudzujeme a motivujeme deti pri tvorivom využívaní všetkých dostupných foriem komunikácie
- diskusiou, dialógom a rozhovorom vedieme deti ku kultúrnej komunikácii
- aktivizujeme deti k prezentácii a obhajobe osobných názorov (skupinové sedenia)
- povzbudzujeme kritické myslenie detí a samostatné riešenie problémov, vypočuť si opačný názor
- učíme deti aktívne počúvať, prijímať a dávať spätnú väzbu
Sociálne
kompetencie
- motivujeme deti k rešpektovaniu školského priadku ŠKD a prevzatiu zodpovednosti za svoje konanie, efektívne spolupracovať v skupine
- dramatizáciou, inscenačnými hrami, hraním rolí rozvíjame emocionálnu inteligenciu detí
- diskutujeme, pripravujeme kultúrne programy
- individuálnym prístupom podporujeme autonómiu každého dieťaťa a učíme dieťa rešpektovať úlohy v oddelení
- trénujeme deti empatii, uvedomovať si potreby ostatných detí, vedieť poskytnúť, alebo privolať pomoc
- povzbudením učíme deti tvoriť kvalitné medziľudské vzťahy ( spoločné riešenie problémov, podujatia, spoločné vystúpenia)
Pracovné
kompetencie
- individuálnym prístupom vedieme deti k samostatnosti a zodpovednosti za prípravu na vyučovanie
- humanistickým hodnotením vedieme deti ku kritickému hodnoteniu, k prijímaniu spätnej väzby a k uvedomeniu si svojich ďalších rozvojových možností
- realizujeme súťaže, výstavy, v ktorých si deti môžu osvojiť alebo rozvinúť manuálne zručnosti potrebné pre praktický život
- povzbudzujeme ich k plneniu si svojich povinností a vytrvalosti pri dokončení práce
- motivujeme deti k ovládaniu jednoduchých manuálnych zručností a samoobslužnej činnosti
- ponúkame rôznorodé pracovné a záujmové činnosti
- učíme deti osvojiť si prácu s netradičným materiálom a netradičné pracovné techniky
Občianske
kompetencie
- príkladom, rozhovorom, argumentáciou, zážitkovými hrami pomáhame deťom orientovať sa v základných humanistických hodnotách a učíme ich rešpektovať názory ostatných ľudí
- rozhovorom, vysvetľovaním vedieme deti k uvedomeniu si potreby prijatia zodpovednosti za svoje správanie
- podporujeme primeranú participáciu detí na živote v oddelení
- návštevami kultúrnych podujatí, vedieme deti k hrdosti na kultúrne dedičstvo
- diskusiou, individuálnym prístupom, príkladom vedieme deti k prejavovaniu úcty k rodičom a starším osobám
Kultúrne
kompetencie
- organizujeme podujatia, kde deti môžu prezentovať a rozvíjať kultúrne prejavy v styku s ostatnými ľuďmi
- návštevami motivujeme poznávanie kultúrnych pamätihodností našej obce, regiónu
- besedami, rozhovorom motivujeme deti ku kultúre vystupovania poznávania našej kultúry a iných kultúr
- vysvetľovaním, dramatizáciou, rozhovorom, diskusiou vedieme deti k ovládaniu základov kultúrneho správania
- motivujeme deti k aktívnemu vytváraniu kultúrneho prostredia
2. 3 Prepojenosť jednotlivých oblastí výchovy
Výchovno-vzdelávací proces realizujeme nadväzne na jednotlivé oblasti výchovy tak, že obsahové zameranie jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností aplikujeme integrovane vo viacerých výchovných oblastiach naraz, čo nám umožňuje využívať efektívne metódy pri rozvoji osobnosti dieťaťa. Preferujeme prepojenosť jednotlivých oblastí výchovy najmä v rozvoji samostatnosti, zodpovednosti, spolupráce, tolerancie, tvorivosti a aktívneho spôsobu života detí.
3 FORMY VÝCHOVY A VZDELÁVANIA
Výchovno-vzdelávacia činnosť sa uskutočňuje poldennou, týždennou formou ako pravidelná, priebežná, príležitostná a spontánna aktivita detí. Ciele výchovy a vzdelávania sa realizujú prostredníctvom oddychovo-relaxačných, rekreačných činností, záujmových činností, spoločensko-prospešných činností, výchovno-vzdelávacích činností, prípravy na vyučovanie.
Základnou organizačnou formou výchovno-vzdelávacej činnosti je individuálna, alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita v oddelení, prípadne hromadná výchovno-vzdelávacia aktivita. Využívame projektovú formu práce, súťaživé formy, tvorivé dielne. Vo výchovno-vzdelávacom procese preferujeme zážitkové, aktivizujúce a motivačné metódy a formy práce založené na činnosti dieťaťa. Vo vzťahu k dieťaťu uplatňujeme partnerský prístup a motivačné humanistické hodnotenie. Osobitne sa venujeme deťom z málo podnetného prostredia. Spolupracujeme so zákonnými zástupcami detí, s pedagogickými zamestnancami školy, členmi spoločenských organizácií v obci. Aktívne sa podieľame na príprave kultúrneho programu pre kultúrne akcie usporadúvané školou i obcou.
4 TEMATICKÉ OBLASTI VÝCHOVY
Výchova a vzdelávanie mimo vyučovania sa v ŠKD realizuje prostredníctvom týchto tematických oblastí výchovy:
• vzdelávacia
• spoločensko-vedná
• pracovno-technická
• prírodovedno-environmentálna
• esteticko-výchovná (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická)
• telovýchovná, zdravotná a športová (turistická).
Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú prierezové oblasti výchovy najmä: rozumovú, mravnú, ekologickú a dopravnú výchovu.
Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje tak, že sa obsah jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností aplikuje integrovane vo viacerých výchovných oblastiach a vo výchovnej činnosti naraz, čo umožní komplexnejší rozvoj osobnosti detí.
Kľúčové kompetencie a osobnosť dieťaťa sa rozvíjajú prostredníctvom nižšie uvedených hlavných výchovno-vzdelávacích cieľov. Ich plnenie sa bude dosahovať realizovaním nižších, špecializovanejších a konkrétnejších cieľov v jednotlivých tematických oblastiach výchovy a aktivitách.
4. 1 Vzdelávacia oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie
- rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa
- získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov
- získavať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu
4. 2 Spoločensko-vedná oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- spolurozhodovať o živote v skupine
- rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie
- prejavovať úctu k rodičom, starším osobám
- prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným znevýhodnením
- pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd
- posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti
- kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa
- vyjadriť svoj názor
- vedieť vypočuť opačný názor
- využívať všetky dostupné formy komunikácie
- rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa
- vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché konflikty
- poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať
4. 3 Pracovno-technická oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele
- rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu
- vedieť spolupracovať so skupinou
- rozvíjať základy manuálnych a technických zručností
- získavať základy zručností potrebných pre praktický život
4. 4 Prírodovedno-environmentálna oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- prebúdzať lásku k prírode
- podporovať pozorovacie, bádateľské schopnosti
- rozvíjať vzťah k prírode
- pochopiť význam aktívnej ochrany životného prostredia
- rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia
- podporovať radosť z pohybu a pobytu v prírode
- pochopiť škodlivosť fajčenia, alkoholu a iných drog
- podporovať a realizovať separovanie odpadu
- podporovať zdravé stravovanie, otužovanie, zdravý spôsob života
4. 5 Esteticko-výchovná oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám
- rozvíjať základy vzťahu k umeniu
- rozvíjať talent a špecifické schopnosti
- rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností
- prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia
- podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v ŠKD
- objavovať krásu v bežnom živote
4. 6 Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť
Cieľové zameranie výchovnej oblasti:
- kultivovať základné hygienické návyky
- rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom
- pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia
- pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy
- poznať základné princípy zdravého životného štýlu
- rozvíjať športový talent a schopnosti
5 Výchovný plán Školského klubu detí
Tematické oblasti výchovy:
Názov tematických oblastí výchovy
Počet výchovno-vzdelávacích činností
1. oddelenie
2. oddelenie
Vzdelávacia oblasť
36
36
Spoločensko-vedná oblasť
35
35
Pracovno-technická oblasť
36
37
Prírodovedno-environmentálna oblasť
35
35
Esteticko-výchovná oblasť
35
36
Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť
36
35
6 VÝCHOVNÝ JAZYK
Výchovným jazykom v školskom klube detí je štátny jazyk Slovenskej republiky slovenský jazyk.
Snahou ŠKD je, aby deti používali spisovný jazyk nielen v písomnej, ale aj v ústnej forme.
7 PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE
V školskom klube detí pracujú dve vychovávateľky. Obidve pracujú na plný úväzok. Obidve spĺňajú kvalifikačné a odborné predpoklady (stredoškolské vzdelanie, atestácia 1. stupňa, vysokoškolské vzdelanie I. stupňa)
Vychovávateľky preukazujú odborné spôsobilosti, ktoré kvalitne a účinne uplatňujú pri výkone svojej práce.
Disponujú požadovanými schopnosťami, zručnosťami a vedomosťami – komunikácia s deťmi, rodičmi a kolegami, schopnosť motivovať, udržať disciplínu, priamo a nepriamo riadiť jednotlivé činnosti.
8 MATERIÁLNO-TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY
Každé oddelenie ŠKD má svoje vlastné priestory. Prvá oddelenie sa nachádza v triede II.A vedľa telocvične. Druhé oddelenie sa nachádza tiež vedľa telocvične v triede I.A.
Výchovný proces ŠKD prebieha v samostatných triedach, ktorá slúži len potrebám ŠKD. Triedy sú upravené na pracovnú a oddychovú časť. Na oddych slúži koberec. Pre potreby ŠKD bol zakúpený do oboch tried nový nábytok, ktorý spĺňa všetky požiadavky BOZP. Boli zakúpené nové okrúhle stoly a stoličky. Obidve triedy sú vybavené interaktívnou tabuľou. ŠKD môže na svoju činnosť využívať telocvičňu, knižnicu, špeciálne triedy a ihriská.
Na činnosť môžu byť využívané audiovizuálne prostriedky: interaktívna tabuľa, projektor, notebook, reproduktory, CD prehrávač.
9 PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA PRI VÝCHOVE
Školský klub detí má vypracovaný vnútorný poriadok, s ktorým sú deti a ich rodičia oboznámení na začiatku školského roka. Počas celého školského roka je k dispozícii deťom aj rodičom na viditeľnom mieste na nástenke ŠKD a na internetovej stránke ZŠ. Deti sú priebežne poučené o bezpečnosti pred rôznymi akciami a poučenia sa zaznamenávajú do triednej knihy.
Podmienky bezpečnosti:
- čistota a hygiena prostredia je na dobrej úrovni,
- priestory ŠKD sú na prízemí školy v blízkosti hygienických zariadení,
- činnosť ŠKD prebieha v triede, ktorá je svetlá, dobre vetrateľná, s tečúcou vodou,
- nábytok v triede je nový, spĺňa všetky normy BOZP,
- trieda je vybavená odpočinkovým kobercom,
- v prípade úrazu je deťom poskytnutá prvá pomoc, v zložitejších prípadoch je kontaktovaný zákonný zástupca dieťaťa, alebo je privolaný lekár,
- kontakty na zákonného zástupcu dieťaťa sú uvedené v osobnom spise dieťaťa a v triednej knihe,
- deti navštevujúce ŠKD sa stravujú v školskej jedálni, ktorá pripravuje obedy vrátane nápojov,
- podrobnejšie poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia detí je rozpracované vo vnútornom poriadku ŠKD a bezpečnostných pokynoch základnej školy.
Pravidelne sa konajú školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, proti požiaru. Pravidelne sú vykonávané predpísané kontroly a revízie z oblasti bezpečnosti ako i odstraňovanie nedostatkov zistených pri revíziách. Pravidelne, podľa vypracovaného plánu sú zamestnancom školy zabezpečované hygienické a čistiace potreby.
10 VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA DETÍ
Pri hodnotení detí v procese výchovy mimo vyučovania vo väčšej miere ako v škole využívame predovšetkým permanentné motivačné hodnotenie. Preferujeme humanistické hodnotenie založené na individuálnom prístupe, otvorenosti, komplexnosti hodnotenia a rozvoji silných stránok dieťaťa. Súčasťou hodnotenia je povzbudenie, návod ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Vytvárame priestor pre sebahodnotenie dieťaťa a vedieme ho k prijatiu zodpovednosti za svoj osobnostný rozvoj a konanie. Rešpektujeme aj právo dieťaťa na omyl. Kladieme dôraz na poskytovanie efektívnej spätnej väzby dieťaťu aj rodičom, ale aj na prijímanie spätnej väzby od dieťaťa a rodičov.
Preferujeme tieto nástroje hodnotenia:
- motivačný rozhovor,
- spätná väzba od rodičov,
- pozorovanie správania dieťaťa.
Kontrola a hodnotenie prebieha priebežne a sústavne, čím sa zabezpečuje nielen včasné riešenie vzniknutých problémov, ale najmä možnosť predchádzať im a pochvalou usmerňovať deti na ceste k vytýčeným cieľom. V záujme zabezpečenia objektivity hodnotenia všetkých detí stanovené pravidlá počas školského roka nemeníme a prípadné zmeny konzultujeme s deťmi aj ich zákonným zástupcom.
Pri hodnotení detí aplikujeme metódy individuálneho prístupu, povzbudenia, pozorovania, rozhovoru, sebahodnotenia, aktivizácie a úzkej spolupráce s rodičmi detí (rozhovor, pochvalné listy).
11 VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKD
V ŠKD môžu vykonať kontrolu nasledujúce orgány :
-
- Štátna školská inšpekcia
- riaditeľka ZŠ, zástupkyňa riad. školy
-
- poverení zamestnanci zriaďovateľa
Kontrola zo strany ŠŠI a zriaďovateľa sa koná na základe písomného poverenia a oznamuje sa zamestnancom ŠKD vopred. Hospitácia riaditeľky alebo zástupkyne riaditeľky ZŠ sa vychovávateľovi oznamuje deň vopred.
Hodnotenie zamestnanca ŠKD robí riaditeľka ZŠ v rámci jeho kompetencií v zmysle platnej legislatívy v stanovenej forme.
Kritériá profesionálneho hodnotenia zo strany nadriadeného :
- napĺňanie stanovených výchovných cieľov a úroveň ich zvládnutia u zverených detí
- prístup k deťom a rodičom
- tvorivosť a originalita
- výsledky v oblasti tvorby učebných pomôcok
- výsledky v oblasti mimoškolskej činnosti
- vlastné pedagogické a odborné schopnosti
12 POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov má veľký dopad na celkovú úroveň kvality výchovno-vzdelávacieho procesu. Vychovávateľky ŠKD využívajú na svoje vzdelávanie odbornú literatúru, časopisy, interntové stránky, webináre. Na základe reálnych ponúk regionálneho pracoviska Metodicko-pedagogického centra sa vychovávateľky ŠKD prihlasujú na kontinuálne vzdelávanie.
Výchovné štandardy
Obsahovým štandardom určujeme minimálny obsah výchovy a vzdelávania v jednotlivých výchovných oblastiach tak, aby bola zabezpečená vyvážená, systematická a štandardná úroveň mimoškolskej výchovy vo všetkých oddeleniach ŠKD. Obsah výchovy a vzdelávania nad stanovený minimálny obsah si vychovávateľ autonómne zvyšuje podľa špecifickej situácie vo svojom oddelení tak, aby uspokojil špeciálne záujmy, schopnosti a ciele detí v oddelení. Obsahové štandardy určujú vedomosť, zručnosť, alebo schopnosť, ktorú má dieťa ovládať a ktorú má vedieť aj prakticky používať.
Výkonovým štandardom určujeme kritéria úrovne zvládnutia obsahových štandardov. Sú to predpokladané cieľové výstupy, ktoré má dieťa dosiahnuť na konci štvorročného pobytu v školskom klube, primerane svojim schopnostiam.
Vzdelávacia oblasť
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Gramatické a matematické cvičenia, sebavzdelávanie
Uplatňovať autonómnosť v príprave na vyučovanie
Techniky učenia, ako sa učiť, rozvíjanie vedomostí, čítanie textu, reprodukcia príbehu
Poznávať efektívne spôsoby učenia
Práca s informačnými zdrojmi, čítanie
s porozumením, sebavzdelávanie
Riešiť nové neznáme úlohy a situácie
Rozvíjanie slovnej zásoby, jazykolamy,
zmyslové hry, doplňovačky, didaktické hry
Rozvíjať získané poznatky
Spoločensko-vedná oblasť
Obsahový štandard
Výkonový štandard
Spolupráca, zodpovednosť, vytváranie pozitívnej klímy v oddelení, dodržiavanie školského poriadku ŠKD, režim dňa
Spolurozhodovať o živote v skupine, schopnosť byť zodpovedný za svoje správanie Dodržiavať školský poriadok a režim
Moja rodina, rozprávanie o domove, postoj k členom rodiny a ostatným ľuďom, čo je tolerancia
Prejavovať úctu k rodičom, starým rodičom, ostatným ľuďom a osobám so zdravotným znevýhodnením
Emocionálna inteligencia (sebauvedomenie, sebahodnotenie, sebariadenie, sebaúcta, sebamotivácia),
Vyjadriť a pomenovať svoje pocity a emócie Pomenovať svoje silné a slabé stránky
Prejaviť sebareguláciu
Uplatniť techniky sebamotivácie
Poskytnúť a prijímať spätnú väzbu
Schopnosť empatie k ostatným deťom
Práva dieťaťa, ľudské práva, šikanovanie, diskriminácia, povinnosti dieťaťa, spolužitie bez násilia
Rozlíšiť dodržiavanie a porušovanie ľudských práv a základných slobôd v spolužití v ŠKD
Slovensko v Európe, Slovensko vo svete, úspechy športovcov a iných ľudí z nášho regiónu
Prejavovať základy hrdosti k národným hodnotám a tradíciám SR
Vulgarizmy, gestá, neformálna komunikácia, spolužitie bez násilia
Rozlišovať kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa
Komunikácia v konflikte
Komunikácia, ktorá pomáha
Samostatne riešiť jednoduché konflikty
Používať pozitívne prvky komunikácie v konflikte
Asertivita, asertívne správanie
Vedenie rozhovoru, diskusia
Aktívne počúvanie
Tolerancia
Obhajovať svoje názory
Komunikovať kultúrnym spôsobom
Vypočuť si opačný názor
Rešpektovať názory ostatných ľudí