Koncepcia školy 2024-2029
Koncepcia rozvoja jednotlivých oblastí školy
Vízia
,,Škola je tímová záležitosť učiteľ- žiak- rodič“
Poslanie školy
,,Škola je miesto, kde sa budeme cítiť príjemne, škola ako kultúrne, športové a spoločenské centrum, ako otvorené spoločenstvo žiakov, učiteľov a rodičov, ktorá aktívne a cieľavedome pomáha žiakom rozvíjať svoj potenciál a pripraviť ich čo najlepšie pre život po každej stránke. “
Tak ako som aj v úvode poznamenala chcela by som, aby sa naša škola stala miestom, kde každý, kto do nej vstúpi sa bude cítiť príjemne, aby bola centrom obce, kde by sa okrem výchovy a vzdelávania mohli žiaci zabaviť a spríjemniť si chvíle. Samozrejme, rada by som dosiahla, aby samotní rodičia nepociťovali len to, že škola od nich niečo stále vyžaduje, aby aj oni tu chceli stráviť čas s učiteľmi, boli im nápomocní a spoločnými silami sa snažili uľahčiť deťom vzdelávanie. Bude náročnejšie naplniť túto víziu, keďže mnoho rokov škola fungovala len ako vzdelávacia inštitúcia a práca s rodičmi bola na slabšej úrovni. Možnú realizáciu opisujem v cieľoch školy.
Ciele školy
Pri stanovení cieľov som sa opierala o aktuálny stav a podmienky školy, z charakteristiky školy, zo SWOT analýzy, novej kurikulárnej reformy, zo štátneho a školského vzdelávacieho programu.
Oblasti na ktoré sa v práci zameriavam:
- výchovno-vzdelávacia oblasť
- oblasť riadenia
- personálna oblasť
- záujmové a mimoškolské aktivity
- materiálno-technické zabezpečenie
- prezentácia školy, imidž školy
Ciele a úlohy vo výchovno-vzdelávacej činnosti:
Hlavný cieľ – Podporovať rozvoj vzdelanosti všetkých žiakov bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádzajú.
Špecifický cieľ č. 1 – Zlepšiť dochádzku žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Stratégia – V spolupráci s rodičmi, starostami spádových obcí, triednymi učiteľmi a asistentmi dosiahnuť, aby žiaci chceli chodiť do školy a neostávali doma ako strážcovia mladších súrodencov, alebo išli so staršími rovesníkmi mimo školu. Ďalej navrhujem sprísniť sledovanie školskej dochádzky. Dôsledne preverovať dôvody neúčasti žiaka na vyučovaní. Každé ráno, ak takýto žiak nepríde na vyučovanie, zistiť prostredníctvom rodiča, aký je dôvod jeho absencie, alebo poslať asistentov do rodiny. Triedny učiteľ s asistentmi by mali pravidelne navštevovať takéto rodiny a apelovať na rodičov, prečo je dôležité, aby ich dieťa navštevovalo školu. Presvedčiť ich o tom, že len pravidelnou dochádzkou môžu dosiahnuť lepšie výsledky pri vzdelávaní. Vyhlásiť súťaž o najlepšiu dochádzku žiaka a motivovať žiakov zaujímavými cenami. Ceny by sa zakúpili z OZ, rodičovského združenia, prípadne oslovením sponzorov školy
Špecifický cieľ č. 2 – Povzbudiť žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia k lepším študijným výsledkom.
Stratégia – Pre zlepšenie sociálnych vzťahov a klímy v triede zaviesť tzv. „ranné kruhy“ s triednym učiteľom v trvaní cca 15 minút ako alternatíva triednických hodín, ktorých náplňou by boli aktivity zamerané najmä na riešenie problémov v triede, zlepšovanie komunikácie a kolektívu v triede. Štvrťročne oceniť pokrok najlepších žiakov spoločným obedom s riaditeľkou školy, prípadne výletom, lístkom do kina. Vytvoriť priestor na prezentáciu ich výsledkov. Zlepšiť ich výsledky pri celoslovenskom testovaní T9. Bolo by to možné uskutočniť pomocou podporných aktivít, akými sú mimoškolské doučovanie, spoločné činnosti, vytváranie doučovacej hliadky, kde by šikovnejší žiaci zo SZP z vyšších ročníkov pomáhali slabším. Robiť so žiakmi a ich rodičmi rôzne terapeutické a komunitné sedenia. Pozývať do školy bývalých žiakov, ktorí si vďaka úspešnému vzdelaniu našli lepšiu prácu, majú lepší život.
Špecifický cieľ č. 3 – Venovať pozornosť talentovaným žiakom.
Stratégia – Motivovať učiteľov, aby sa venovali týmto žiakom a pripravovali ich na rôzne súťaže, olympiády. Efektívne odmeniť každého žiaka, ktorý sa zúčastní olympiády alebo súťaže na okresnom kole, prípadne krajskom kole a vytvoriť stenu cti, kde by sa prezentovali ich úspechy. Žiakom udeľovať pochvaly triednym učiteľom, riaditeľom školy. Na konci školského roka pozvať týchto žiakov na spoločný výlet. Financovať by sa to dalo z OZ, prípadne RZ.
Špecifický cieľ č. 4 – Zefektívniť prácu školského parlamentu.
Stratégia – Niekoľkokrát mesačne uskutočniť spoločné stretnutia školského parlamentu s vedením školy, viesť spoločné rozhovory s členmi parlamentu o ich činnosti, zisťovať, čo žiakov trápi, čo by chceli zlepšiť, zadávať ich vlastné návrhy a opatrenia v oblasti výchovy a vzdelávania. Aktívnejšia vzájomná spolupráca aj pri rôznych projektoch, aktivitách. Spoločná pomoc pri dodržiavaní školského poriadku, pri motivovaní slabších žiakov.
Špecifický cieľ č. 5 – Podporovať rozvoj pohybových schopností a zručností žiakov, rozvoj environmentálnej výchovy podľa novej kurikulárnej reformy.
Stratégia – Vytvárať čo najviac aktivít zameraných na pohyb. Počas prestávok a voľna sa aktívne hýbať. Zabezpečiť na chodbe na prízemí polepy zamerané na pohyb. Na prvom poschodí stolnotenisové stoly, futbalové stoly pod dozorom dospelej osoby. Čím viac byť so žiakmi vonku. Podporovať blokové, outdoorové a zážitkové vyučovanie. Presadzovať zdravý životný štýl, zdravé stravovanie (šalátové alebo mliečne bufety), ponúknuť možnosť zabezpečenia desiaty žiakom cez veľkú prestávku aspoň trikrát týždenne .
Špecifický cieľ č. 6 – Rozvoj digitálnej, finančnej, jazykovej a čitateľskej zručnosti podľa novej kurikulárnej reformy.
Stratégia – Digitálna zručnosť: naučiť žiakov pracovať s Edupage, využívať internet vo vyučovacom procese ako zdroj informácií, používať digitálne technológie tak, aby umožnili žiakom ľahšie pochopiť učivo, využívať tablety a virtuálnu realitu vo vyučovacom procese na interaktívne vzdelávanie a lepšiu predstavivosť, zlepšiť ich kreativitu a kritické myslenie, v prírodovedných predmetoch a matematike uplatňovať bádateľsky orientované vyučovanie, v rámci všetkých predmetov prirodzeným spôsobom rozvíjať digitálne kompetencie a ďalšie mäkké zručnosti - soft skills, zvýšiť ochranu žiakov pred nežiaducimi vplyvmi internetu, venovať pozornosť kyberšikane, zapájať žiakov do informatických súťaží.
Finančná zručnosť: používať matematické myslenie na riešenie rôznych problémov v každodennom živote, nesedieť v laviciach, ale presadzovať zážitkové vyučovanie, napr. naplánovať rodinný nákup, plánovanie peňazí z vreckového na našetrenie si nejakej veci, ako si vedieť zadeliť financie, rozpočet domácnosti, praktické úlohy na míňanie peňazí, alebo ako ušetriť viac peňazí, kde nám ide najviac peňazí, zaviesť deň finančnej gramotnosti, prípadne finančnú olympiádu, kde si žiaci a triedy preveria svoje zručnosti .
Jazyková zručnosť: zachovať výučbu anglického jazyka od 1. ročníka, od 5. ročníka umožniť voľbu druhého cudzieho jazyka (aktuálne ruského jazyka), hľadať učiteľa nemeckého jazyka, prípadne iného cudzieho jazyka a ponúknuť žiakom možnosť výberu, nadviazať kontakt so zahraničnými školami, zvyšovať jazykové kompetencie učiteľov aj žiakov, viesť žiakov ku komunikácii v cudzom jazyku prostredníctvom projektov ERASMUS + a eTWINNING. Zážitkovou formou učenia nabádať žiakov na potrebu učenia sa cudzieho jazyka /zakúpením interaktívnej podlahy/ .Využívať jazyk pri poznávaní sveta prostredníctvom porozumenia textov v cudzom jazyku.
Čitateľská a pisateľská zručnosť: rozvíjať ju na každej vyučovacej hodine, vytvoriť čitateľský kútik na chodbe školy, organizovať súťaže na rozvoj čitateľskej zručnosti, posilniť a trénovať komunikačné zručnosti, rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením / najväčší problém žiakov je porozumieť textu, ktorý čítajú/, pracovať s rôznymi druhmi textov a s informácií rozličných médií, kritické postoje k informáciám /kritické myslenie/. Naučiť sa správne používať pravidlá slovenského pravopisu. Každoročná návšteva filmového alebo divadelného predstavenia.
Špecifický cieľ č. 7 – Školský podporný tím
Stratégia – zefektívniť prácu školského podporného tímu, v rámci podpory inklúzie na školách vytvoriť kariérne pozície sociálny pedagóg, školský psychológ, získať viac pedagogických asistentov pre potreby žiakov so zdravotným znevýhodnením. Pravidelné stretnutia školského podporného tímu s vedením školy a spoločné konzultácie ohľadom žiakov zaradených do inklúzie. Na škole by mala fungovať školská poradenská činnosť, ktorá by bola nápomocná rodičom a aj samotným žiakom, ktorí by mali nejaké problémy, či už pri vzdelávaní, šikanovaní alebo pri rôznych iných problémoch.
Ciele a úlohy v oblasti riadenia:
Hlavný cieľ: Vytvoriť konkurencieschopnú školu k mestským školám.
Špecifický cieľ č. 1 – Humánny a demokratický prístup k zamestnancom školy/ Wellbeing zamestnancov/.
Stratégia – Spokojný zamestnanec = výkonný zamestnanec. Budovanie kvalitných medziľudských vzťahov na pracovisku. Pri problémoch hľadať spoločné riešenia. Pomáhať si pri práci s problémovými žiakmi. Byť navzájom empatickí. Nebáť sa vyjadriť svoj názor. Podporovať a realizovať tvorivé nápady učiteľov. Decentralizácia rozhodovania, čiže spoločne rozhodovať pri dôležitých veciach ohľadom žiakov, školy. Poskytovať učiteľom dobrú informovanosť.
Špecifický cieľ č. 2 – Získať finančnú podporu pre školu pomocou zapájania sa do projektov a grantov.
Stratégia – Sledovať výzvy na stránke ministerstva školstva, zapájať sa do regionálnych výziev, napríklad Nadácia COOP Jednota, Nadácia ORANGE, Nadácia SPP, Karpatská nadácia, Gesto pre mesto, Nadácia TESCO („Vy rozhodujete, my pomáhame“) a podobne. Pomocou nich sa snažiť získať financie na rozvoj vzdelanosti a na materiálno-technické vybavenie školy.
Špecifický cieľ č. 3 – Spolupracovať s obecnými úradmi jednotlivých spádových obcí, políciou, ÚPSVaR, CPP pri závažnom porušení školského poriadku, zanedbávaní výchovy zo strany zákonných zástupcov a pri problémoch s učením.
Stratégia – Spoločnou spoluprácou s danými inštitúciami je možné dosiahnuť zlepšenie dochádzky, správania a vzdelávania žiakov. Dosahovanie lepších výsledkov pri práci s problémovými žiakmi napomáha zlepšeniu imidžu školy. Spoločné stretnutia so starostami obcí, kde máme problémových žiakov, spoločné návštevy v rodinách.
Ciele a úlohy v personálnej oblasti:
Hlavný cieľ: Zvyšovať odbornosť pedagogických zamestnancov.
Špecifický cieľ č. 1 – Pomôcť učiteľom v ich kariérovom raste.
Stratégia – Pedagogickým zamestnancom umožniť absolvovať vhodné vzdelávania na zefektívnenie vyučovania, aby pre žiakov vedeli vytvoriť atraktívnejšie hodiny. Robiť otvorené hodiny v rámci metodických združení a predmetových komisií. Spolupracovať a vzájomne si vymieňať rady a skúsenosti pri vyučovaní so susednými školami, zefektívniť s nimi spoluprácu.
Špecifický cieľ č. 2 – Zabezpečiť kvalitné a objektívne vnútroškolské normy pre hodnotenie práce a odmeňovanie pedagogických zamestnancov.
Stratégia – Vytvoriť tabuľku odmeňovania pedagogických zamestnancov a uložiť ju na viditeľné miesto. Každý učiteľ, ktorý svoj voľný čas venuje práci s talentovaným žiakom na prípravu na súťaž alebo olympiádu, by mal byť za to adekvátne odmenený. Takisto aj učiteľ, ktorý dosahuje pokroky so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, či už v rámci dochádzky alebo výsledkov vzdelávania, ktoré vie objektívne doložiť.
Špecifický cieľ č. 3 – Zabezpečiť kvalitné vnútroškolské normy pre prácu nepedagogických zamestnancov.
Stratégia – Súčasťou každej školy sú aj nepedagogickí zamestnanci, ktorí sa rovnako podieľajú na skvalitnení výchovno-vzdelávacieho procesu. Musia cítiť zo strany zamestnávateľa podporu a je taktiež potrebné rešpektovať ich adekvátne požiadavky. Majú mať presne stanovenú činnosť, nezadávať im úlohy, ktoré sú nad rámec ich pracovnej náplne. Nájsť pre nich vhodnú miestnosť na oddych. Zabezpečiť vzdelávanie nepedagogických zamestnancov na školeniach a vzdelávacích podujatiach v rámci zvyšovania ich odbornosti. Zapájať ich do spoločenských aktivít pedagogických zamestnancov, ako napríklad výlety, spoločné posedenie pred Vianocami, návšteva divadelného predstavenia, koncertu a podobne.
Ciele a úlohy v materiálno-technickej oblasti:
Hlavný cieľ: Zlepšiť materiálno-technické vybavenie školy.
Špecifický cieľ č. 1 – Skrášliť vnútorné priestory školy.
Stratégia – Vytvoriť v priestoroch školy oddychovú a relaxačnú zónu, kde by bol čitateľský kútik, vytvoriť sediace zóny z paliet v rámci pracovného vyučovania a techniky, na dlážkach v školských chodbách vytvoriť nálepky na oddych, na prízemí vymaľovať chodbu vhodnými motívmi pre prvý stupeň, v átriu vytvoriť relaxačné miesto pre oddych (napríklad lavičky). Postupne zmodernizovať triedy na druhom stupni, vymaľovať ich a vynoviť nábytok v triedach. Vytvoriť triedu s využitím digitálnych technológií, ktoré máme na škole, t.j. tablety, virtuálna realita, robotika, 3-d tlačiareň. Vynoviť učebňu chémie, ktorá už nezodpovedá moderným trendom. Upraviť vstupný priestor do školy.
Špecifický cieľ č. 2 – Revitalizovať vonkajší areál školy.
Stratégia – Vytvoriť terapeutickú záhradu a relaxačno-edukačnú zónu s týmito prvkami: mini outdoorové ihrisko /vonkajšie posilňovacie stroje/, čitateľská búdka s lavičkami, ohnisko, školské arborétum, envirochodník, herňa mladého prírodovedca, výsadba ovocných stromov a kríkov, ružová aleja, v rámci environmentálnej výchovy v areáli školy zbierať vodu (tzv. dažďová záhrada). Očakávam, že týmto spôsobom získajú žiaci lepšie a trvalejšie vedomosti. Každá trieda, ktorá ukončí školskú dochádzku zasadí jeden strom. Pomocou výziev alebo grantov získať financie pre realizáciu úprav, napr. OZ SOSNA, ENVI-PAK, Živica.
Ciele a úlohy v záujmových a mimoškolských aktivitách:
Hlavný cieľ: Zvyšovať zdravé sebavedomie žiakov a vytvárať návyky pre udržanie zdravého životného štýlu.
Špecifický cieľ č. 1 – Podporovať a rozvíjať manuálne, kultúrne a športové zručnosti žiakov.
Stratégia – Vytvoriť podmienky pre možnosť pohybovej aktivity v každej možnej chvíli. Formou krúžkov efektívne vyplniť voľný čas žiakov a predchádzať tak negatívnym javom. Rozvíjať osobnosť žiaka, telesné, duševné vlastnosti i sociálne vzťahy. Vytvárať návyky pre budúce trávenie voľného času. Nadviazať na tradície obce a obnoviť v plnom rozsahu činnosť spevácko-tanečného krúžku ROŇAVÁČIK.
Špecifický cieľ č. 2 – Podporovať mimoškolské aktivity žiakov.
Stratégia – Počas letných prázdnin organizovať aspoň na jeden týždeň denný letný tábor s pestrým programom. S pomocou ŠKD organizovať akcie, ako napríklad Šarkaniáda, turnaj Človeče, nehnevaj sa!, turnaj v pexese, čitateľský maratón, posedenie pri jedličke spojené s prezentáciou vianočných tradícií, výroba vianočnej ikebany, Valentínska diskotéka, zdobenie kraslíc a výroba korbáčov, spevácka star, MR. A MISS ŠKD, ,,Ukáž, čo vieš“.
Ciele a úlohy pri prezentácii školy, imidž školy:
Hlavný cieľ – Zvyšovať atraktivitu školy pre učiteľov, žiakov, rodičov a verejnosť.
Špecifický cieľ č. 1 – Budovať imidž školy .
Stratégia – Aktuálnosť web stránky školy, otvorené dni pre verejnosť, počas ktorých by si mali možnosť pozrieť priestory školy, záujmovú činnosť, alebo po komunikácii s učiteľmi navštíviť otvorenú hodinu, spolupracovať so zriaďovateľom, s rodičmi, s Radou školy, s rôznymi organizáciami a centrami, s úradmi, s materskou školou, okolitými základnými školami..., (OZ PRIMA ŠKOLA, Rodičovské združenie, Regionálny úrad školskej správy, ÚPSVaR TV, CVČ, CPP), aktívne spolupracovať s rodičmi pri organizovaní školských aj mimoškolských aktivít, rozvoji dobrovoľníctva, organizovaní exkurzií, výletov, lyžiarskych výcvikov, plaveckých kurzov, zbere druhotných surovín, zaviesť konzultačné služby pre žiakov a rodičov, so zriaďovateľom spolupracovať pri podávaní projektov, aktívne spolupracovať so športovými klubmi: stolnotenisový, futbalový.
Špecifický cieľ č. 2 – Prezentovať školu, výsledky a úspechy školy.
Stratégia – Spoločné aktivity s rodičmi, či už by to boli športové súťaže, alebo spoločné brigády pri skrášľovaní školského prostredia, spoločné výlety, tvorivé dielne.
Aktivity slúžiace na prezentáciu školy: Týždeň zážitkového učenia, Deň spoločného čítania, Deň Európskej únie (triedy prezentujú jeden zo štátov EÚ pred celou školou), v rámci Európskeho týždňa jazykov – súťaž v spellingu, keďže sa na škole vyučuje anglický jazyk od prvého ročníka, Biela pastelka (okrem zbierky) – možnosť dať žiakom vyskúšať si život nevidiaceho, farebné dni počas Dňa Zeme, vianočná benefičná zbierka, vianočný bazár, veľkonočný trh, majáles, knižný bazár, Separujem, teda som (súťaž o najekologickejšiu triedu).